*umf*
  • EU07 UMF typ 303E

    Lokomotywa EU07 typu 303E powstała we współpracy z Schlesienmodelle.
    Dostaliśmy od P. Roberta budę w formacie STL jako goły plik bez jakichkolwiek części.

    buda gola.jpg
    :arrow:

     Całość narysowałem od nowa samemu.

    calosc.jpg
    07 tt cala 1.jpg
    07 tt cala 2.jpg
    07 tt cala.jpg
    :arrow:

     Model z założenia ma być wyprodukowany w technologii łączącej części żywiczne – buda, elementy przodu typu lemiesz, kabina, oszklenie itd.
    Do tego będą części metalowe odlewane z mosiądzu – reflektory góra i dół, zabudowa dachu, pantografy, elementy ramy, maskownice wózków, schodki itd
    Rama tj płaski element z mosiądzu o grubości 5mm wycięty wodą – podobnie jak to robi DK Model ale u nas wodą a nie elektroerozyjnie.
    Wszystkie drobne elementy wymagające wytrzymałości będą fototrawione.

    :arrow:

     Napędem do tego modelu mogą być dwie bazy – droższa to Husarz Tilliga i wszystkie pochodne. Rozstaw kół w wózku oraz ich średnica pasują idealnie.
    Nic nie trzeba zmieniać. Wystarczy zapiąć nasze maskownice i zamontować w ramie w gniazdach takich jak w bazie.

    :arrow:

     Tanią bazą napędową będzie Taurus Piko wszystkich rodzajów. Średnica kół nie jest idealna jak i rozstaw różni się o 1,2mm. Nie mniej jednak cena bazy rekompensuje te nieścisłości.

    :arrow:

    Poniżej nieco detali z projektu.

    Rama, podłoga, zabudowa ramy. Monolit z mosiądzu lub innego metalu wycięty wodą. na zdjęciach gniazda wózków jeszcze w postaci otworków ale w wersji produkcyjnej znajdzie się otwór pod napęd wybrany przez zamawiającego – Tillig lub Piko.
    Przody ramy mają gniazda przewidziane pod płytki PCB.

    rama.jpg
    spod.jpg
    podloga.jpg

    Dach, zabudowa oraz pantograf. Na zdjęciu nie ma wszystkich elementów, które się powtarzają. Zabieg ten jest użyty w celu nie obciążania pliku roboczego. Cała zabudowa dachu z mosiądzu oraz srebra odlewniczego jeśli mosiądz okaże się zbyt ziarnisty.

    dach.jpg
    pantograf.jpg

    Przód, lemiesz. Front lokomotywy z pełnym lub lemieszem z otworem pod KKS. Zderzaki, schodki, krany, poręcze, reflektory itd jako oddzielne elementy z mosiądzu. Reflektory są monolitem z odbłyśnikiem oraz gniazdem na szkiełko.

    przod.jpg
    lemiesz.jpg

    Kabina i oszklenie. Pełne odwzorowanie kabiny z podsufitką, nastawnikiem itd

    kabina.jpg
    kabina 2.jpg
    kabina 3.jpg

    Wózek. Ta części jako pierwsza została wydrukowana oraz zaformowana. Na zdjęciu projekt, druk na super drukarce oraz próbny odlew pomalowany na czarno.

    wozek.jpg
    wozek 1.jpg
    :arrow:

     Lokomotywa jest planowana jako zestaw do samodzielnego montażu. Tym razem nie trzeba będzie jakichś większych umiejętności. Model ma się składać jak model wtryskowy np. samolotu do sklejania.
    Zestaw będzie zawierać wszystkie potrzebne do budowy elementy wraz z elektroniką UMF – już nasza własna na bazie licencji WM-Model.

    ZBIERAMY ZAPISY NA ZESTAWY DO SAMODZIELNEGO MONTAŻU.

«  |